#
#
#
#
#
#
#
#
#
#
#
#
#
#
#
#
#
#
#
#
#
#
#
#
#
#
#
#
#
#
#
#
#

Navigace

Výběr jazyka

  • cz
  • en
  • de
Odeslat stránku e-mailem

Obsah

Tříkrálová sbírka 2021

Typ: ostatní
Tříkrálová sbírka 2021 1 Letošní tříkrálová sbírka probíhala v Cetkovicích netradičním způsobem. V kostele a v samoobsluze byly umístěny pokladničky.

     Jak všichni víme, tak průběh loňského a letošní roku je na hony vzdálen životu, na který jsme byli desítky let zvyklí. Do průběhu Tříkrálové sbírky v roce 2021 zasáhla pandemie nemoci COVID-19 a v souvislosti s ní přijatá opatření. Vzhledem ke zhoršení situace a celostátnímu zpřísnění restrikcí, rozhodlo vedení Charity ČR, že po dobu trvání pátého stupně PES koledníci nevyjdou. Koleda však zrušena nebyla! Přesunula se do samoobslužných prostor a online prostředí – proto jsme přivítali naše virtuální koledníky a přijali online požehnání. 

     Ve výjimečné době, kdy z epidemických důvodů není možný dřívější způsob koledování a tradiční skupiny koledníků Vás nemohly navštívit u Vás doma, hledali organizátoři Charita Blansko, Obecní úřad Cetkovice společně s Farností Cetkovice místa, kde je s dodržením hygienických opatření možný volný pohyb osob a kde lze umístit tříkrálovou kasičku. V naší obci byla vybrána samoobsluha COOP a farní kostel Sv. Filipa a Jakuba. Samotná sbírka neprobíhala jen jeden či dva dny, jak jsme byli zvyklí. Přispívat jste mohli do kasiček  od 6.1. do 24.1.2021. V kostele jste si také mohli vyzvednout svěcenou křídu a přepsat si tak nápis na Vašich dveřích, který značí Vaši štědrost.

    Samotné rozpečetění pokladniček probíhalo v neděli 24. ledna 2021 na obecním úřadě. Zúčastnili se ho tradiční aktéři - Čapka Jiří, Čapka Ladislav, Čapka Martin, Čapková Svatava, P. Jan Hodovský a Horák Petr. Byli jsme napjati, jak sbírka dopadla. Chtěli jsme, aby se Cetkovice nemusely „stydět“ za množství vybraných peněz. V pokladničce z obchodu COOP byla částka 5.358,-Kč. V kostelní pokladničce bylo napočítáno 6.236,-Kč. Každý z těch, co byli přítomni otevírání pokladniček, pak přispěl ještě ze své peněženky. Velké díky patří za nemalé obnosy Jiřímu Čapkovi a Ladislavu Čapkovi. Ti vybranou částku mezi „otvírači pokladniček“ zaokrouhlili na 14.015,-Kč. Celková částka se nakonec v součtu vyšplhala na 25.609,-Kč. Samozřejmě je to o něco méně, než v loňském roce, kdy se vybralo 30.226,-Kč. S tím se však počítalo, protože něco jiného je, když k Vám přijdou koledníci osobně a něco jiného je, když musíte jít na konkrétní místo. Dalším důvodem může být i to, že člověk o sbírce neví nebo na ni zapomene. To se při návštěvě koledníků však stát nemůže. 

      Na závěr mi dovolte jen připomenout, že Charita ČR poskytuje pomoc všem lidem v nouzi bez rozdílu vyznání či barvy pleti. Nikdy člověk nemůže vědět, kdy pomoc této organizace bude potřebovat. Pak by rád dal „všechny peníze“ za to, aby mu někdo v nouzi pomohl.  Do online kasičky je možné přispívat do 30. dubna 2021.

Bližší informace najdete na https://www.trikralovasbirka.cz/.

 

Biskup Antonín Basler pronesl na svátek Tří králů modlitbu v olomoucké katedrále Sv. Václava, která je pro všechny:

Pane Ježíši, ochraňuj naše rodiny, žehnej všem dětem celého světa a dej, ať nám vždy vládne láska, kterou jsi přinesl, aby činila náš život šťastnějším. Dopřej všem lidem, Ježíši, aby porozuměli poselství Božího narození, aby pochopili, že jsi přišel darovat celé lidské rodině světlo, radost a pokoj.“

Zamysleme se nad těmito slovy zvláště v této nelehké době.

   Děkujeme organizátorům sbírky a všem, kteří přispěli do pokladniček Tříkrálové sbírky 2021. Jsme rádi, že občanům naší obce není lhostejný osud lidí, kteří potřebují pomoc.

 

 

                                                                                                          Petr Horák


Vytvořeno: 18. 2. 2021
Poslední aktualizace: 18. 2. 2021 9:19
Autor: Správce Webu