#
#
#
#
#
#
#
#
#
#
#
#
#
#
#
#
#
#
#
#
#
#
#
#
#
#
#
#
#
#
#
#
#

Navigace

Výběr jazyka

  • cz
  • en
  • de
Odeslat stránku e-mailem

Obsah

Návštěva u nejstarších občanů

Typ: ostatní
Návštěva u nejstarších občanů

Hedvika     V listopadu 2014 se rozšířily řady občanů, kteří dosáhli věku devadesáti let. Dne 7.11.2014 dosáhla úctyhodného věku paní Hedvika Smékalová. V současné době oslavenkyně bydlí v zámku v Šebetově, kde sídlí Sociální služby Šebetov, p.o..

     Den před narozeninami ji navštívili zástupci obce – starosta Petr Horák a Drahomíra Vašíčková. Jaké bylo naše překvapení, když nás uvítala dobře vypadající starší dáma s živýma očima. Byla elegantně oblečena s vlasy natočenými do drobných loken s lehce fialkovou barvou. Jménem obce i jménem svým jsme ji popřáli mnoho zdraví, životní pohody a krásný podzim života. Při příjemném rozhovoru bylo vidět, že se paní Smékalová živě zajímá o dění v naší obci. Do naší obce zavítá i několikrát ročně na návštěvu příbuzných, kdy zajde na hřbitov či do kostela.  Pěkně vyprávěla o svých dětech, vnucích i pravnucích. Je vždy ráda, že se za ní do dočasného domova někdo z příbuzných či známých podívá. Také jsme společně vzpomínali na doby dřívější. Po dvou hodinách jsme se s jubilantkou, která nás doprovodila až k výtahu, rozloučili a slíbili si, že se zase setkáme (jak říká paní Hedvika „pokud dá Bůh“) v příštím roce.

     Paní Smékalová se tak zařadila mezi další spoluobčany, kterým je více jak 90 let:

  • Marie Sychrová          97 let
  • Anežka Nechutová    94 let
  • Jaroslav Vašíček         92 let

     Tyto řady v letošním roce opustila paní Antlová. Na příjemné návštěvy u ní rádi vzpomínáme. Zajímavostí je také to, že byla o 1 den starší než paní Nechutová.

  Sychrová Marie   Den po narozeninách v úterý 25.11.2014 jsme také ve stejném složení navštívili i nejstarší občanku naší obce Marii Sychrovou. Přestože se věk již projevuje na jejím zdraví a má po několika operacích (zlomený krček, koleno), je vidět, že se živě zajímá o své okolí. Občas chodí na drobné vycházky kolem domu. Povídali jsme si o práci v JZD, o letošní opravě místní komunikace u domu, o blesku, jenž uhodil na počátku léta do stromu u areálu bývalého JZD, či jsme vzpomínali na již zemřelé sousedy a známé. I když nebyl pro paní Sychrovou život jednoduchý, vzpomíná na něj ráda a bere ho takový, jaký je.

Návštěva u těchto starších občanů má povzbuzující charakter pro obě strany. Při rozhovoru s nimi člověk zapomíná na své strasti a bolesti. Dokáží člověka nabít svým elánem a přístupem k životu. Proto bychom neměli na ně zapomínat a přehlížet je. Je třeba si uvědomit, že jednou taky zestárneme…..

                                                                                      Petr Horák

 

Více fotografií naleznete ZDE.

 

 


Vytvořeno: 26. 11. 2014
Poslední aktualizace: 26. 11. 2014 00:00
Autor: Správce Webu