#
#
#
#
#
#
#
#
#
#
#
#
#
#
#
#
#
#
#
#
#
#
#
#
#
#
#
#
#
#
#
#
#

Navigace

Výběr jazyka

  • cz
  • en
  • de
Odeslat stránku e-mailem

Obsah

Tříkrálová sbírka 2018

Typ: ostatní
Tříkrálová sbírka 2018 Tříkrálová sbírka 2018 - 6.1.2018

Jako Advent se v současné době spojuje s Vánoci, tak slavnost Třech králů je pokračováním vánočního příběhu narození Ježíše Krista. Dá se říci, že tento svátek je svou podstatou totožný se slavností Narození Páně, je dvanáctým dnem Vánoc a fakticky jím Vánoce vrcholí.    

V evangeliu sv. Matouše se píše:

Když se narodil Ježíš v judském Betlémě za dnů krále Heroda, hle, mudrci od východu se objevili v Jeruzalémě a ptali se: „Kde je ten právě narozený král Židů? Viděli jsme na východě jeho hvězdu a přišli jsme se mu poklonit.“

Tito „Mudrci z Východu“, jsou tradičně označovaní jako Tři králové, navštívili Ježíše krátce po jeho narození v Betlémě a přinesli mu dary: zlato, kadidlo a myrhu. Upřesnění, že byli tři, že to byli králové a jejich jména, nejčastěji Kašpar, Melichar a Baltazar, přinesla asi až pozdější tradice.

A právě Tříkrálová sbírka navazuje na starou lidovou tradici tříkrálových koledníků, kteří oznamovali lidem radostnou novinu, že se nám narodil Mesiáš, vykupitel. Konáním tříkrálové sbírky dostáváme také možnost zapojit se do pomoci trpícím a potřebným lidem. Navazuje tak na štědrost Vánoc, kdy obdarováváme svou rodinu a otevíráme svá srdce pro štědrost k ostatním. 

Tuto sbírku poosmnácté pořádala Charita České republiky a je největší dobrovolnickou akcí u nás. I v naší obci má svou mnoholetou tradici a pomáhá ji organizovat Obecní úřad Cetkovice a Farnost Cetkovice. V sobotu 6. ledna 2018 se vydaly dvě skupiny koledníků po obci a navštívily Vaše domácnosti bez rozdílu. Koledníci se snažili vybrat co nejvíce finančních prostředků pro lidi, kteří potřebují naši pomoc. Za štědrost byli všichni „odměněni“ nápisem svěcenoukřídou „K†M†B†2018“. Úsilí bylo korunováno vynikajícím výsledkem. Naši koledníci do svých pokladniček vybrali neskutečných úctyhodných 27.179,-Kč, což opět překonalo loňský rok, kdy se vybralo 26.652,-Kč.

Stejně jako v předchozích letech pomohli také k této částce obrovskou měrou ti, kteří pravidelně pomáhají s nedělním otvíráním pokladniček a počítáním sbírky.Jejich štědrosti si nesmírně vážíme. Proto pak může nádherný výtěžek sbírky pomoci potřebným na Blanensku. Letos plánuje Oblastní charita Blansko využít vybrané prostředky na bezbariérovou úpravu budovy Komunitního centra Doubravice, nákup postelí do azylových domů pro matky s dětmi a do Noclehárny pro muže a podporu humanitární pomoci na okrese Blansko.

Pomoc Charita ČR poskytuje všem lidem v nouzi bez rozdílu vyznání či barvy pleti. Proto snad někdy udivuje odpověď některých lidí koledníkům, že jsou jiného vyznání či ateisty nebo nepřispívají z důvodů, že „kdo ví, komu jsou určeny peníze“. Ale ten, kdo daruje srdcem, nikdy nepřemýšlí, že se mu to „nějak vrátí“. A věřte, že nikdo z nás neví, do jaké situace se dostane a zda nebude potřebovat pomoc druhých.

Děkujeme všem, kteří přispěli jakoukoliv částkou. Jsme pyšní na to, že občané naší obce dokáží pomoci těm, kteří to nejvíce potřebují. Dále velké poděkování patří také našim Třem králům, kteří obešli naši obec pro dobro druhých. Byl to Radek Grepl, Marek Najer, Filip Najer, Martin Čapka, Vojtěch Kubín a Libor Konečný.

                                                                                                  Petr Horák

Více fotografií ZDE.


Vytvořeno: 5. 3. 2018
Poslední aktualizace: 5. 3. 2018 8:50
Autor: Správce Webu